Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmän C 24 Perusmetallit *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
2026/42026/52026/62026/72026/8
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)8.7381.5112.5818.4101.8118.6749.5371.8106.6836.3241.4150.5018.1361.7174.617
Albania (AL)10.0
Algeria (DZ)60.01130.0
Argentiina (AR)11520.02631070.065
Armenia (AM)100.02210.01270.01110.0830.0
Australia (AU)7710.14173580.11.0274080.15251.0730.28413680.11.014
Azerbaidžan (AZ)3
Bahrain (BH)6020.12650.12470.02670.1370.0
Belgia (BE)22.6153.911.14716.2403.47.87215.8193.010.59815.4023.36.7407.0281.58.094
Bolivia (BO)1230.0
Bosnia ja Hertsegovina (BA)9529320.010.0
Brasilia (BR)7.7491.323110.3942.261837.4617.154718.1533.972711.6382.4728
Bulgaria (BG)1.7490.33121.8670.4742.7630.54521.8950.44051.4530.323
Chile (CL)7670.123891.0580.27635975
Costa Rica (CR)40122
Egypti (EG)1070.03191170.02431060.015330.01361490.0108
El Salvador (SV)1
Espanja (ES)6.9481.28.8476.8141.420.4168.6641.69.67610.3642.210.6854.9121.015.517
Etelä-Afrikka (ZA)4120.14777960.22841.2610.29881.4590.33101.8240.4971
Etelä-Korea (KR)1.5730.36.6374.4840.96.0651.2030.24.8172.1620.57.4102.0380.46.174
Fidzi (FJ)1945
Filippiinit (PH)10.010.0110.0
Gabon (GA)680.0
Georgia (GE)220.018
Grönlanti (GL)71
Hongkong (HK)40.080330.041960.07730.024780.094
Indonesia (ID)6690.17414110.12820.12261430.09222280.01.328
Intia (IN)1.3420.21.5221.5760.31.0981.5590.39331.2820.325.0941.8170.42.755
Irak (IQ)65
Iran (IR)40.040.0
Irlanti (IE)3.3290.68698380.21.42550.01.4186440.18286410.1740
Islanti (IS)1.9610.31353.3260.7912.9770.6943.9050.8502.8910.627
Iso-Britannia (GB)8.8551.531.0234.8561.041.8127.5921.448.0756.7501.428.3144.6151.023.711
Israel (IL)1360.0951120.0141580.04111010.0170900.0383
Italia (IT)17.7133.157.42019.5484.168.67419.1213.694.77219.2384.159.35810.6422.252.736
Itävalta (AT)4.4260.83.5994.3270.93.7525.8371.14.1633.8590.83.4233.1520.74.187
Japani (JP)3.6120.612.5699.6662.015.7337.7661.514.4543.1430.714.0478.6951.816.949
Jordania (JO)1311049
Kambodža (KH)200.0270.0150.0270.0140.0
Kanada (CA)2.7720.57.1742.0970.412.0876880.17.8202.3380.59.3411.1280.21.219
Kazakstan (KZ)4580.1132270.082770.151620.041840.01
Kiina (CN)18.7093.25.0029.9482.14.0538.7951.75.9769.7702.113.5708.3021.713.146
Kirgisian tasavalta (KG)3
Kolumbia (CO)1483737238
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)9.8251.79.3411.94.8940.916.7033.65.0521.1
Kreikka (GR)1.4520.32.2971.0860.22.5401.7640.33.4591.6970.41.2845880.12.383
Kroatia (HR)200.02.55780.0859390.01.346500.01.264260.0976
Kypros (CY)22
Latvia (LV)7210.12.9244670.12.8479520.23.2391.0220.22.8181.4920.33.146
Liechtenstein (LI)20.040.0
Liettua (LT)2.8680.53.7832.1340.42.8232.6710.52.3222.3400.52.3522.0670.42.214
Luxemburg (LU)1.4060.26832.0440.44163.6260.7962.6790.61201.4890.3167
Madagaskar (MG)7840.21.1250.23660.1
Malesia (MY)1270.0664600.01012930.1533180.02.7671810.0365
Malta (MT)10.03.1632.4741.4202.9952.340
Marokko (MA)2328762548295
Meksiko (MX)2110.01.66510.03.7221.0350.22.87910.011.6855180.14.110
Merellä olevat laitokset ulkokaupassa (QW)440.0840.02950.1260.0800.0
Moldova (MD)125
Mosambik (MZ)5670.11.1150.21010.0
Myanmar (MM)30.020.050.070.090.0
Määrittelemättömät maat ja alueet kolmansien EU:n ulkopuolisessa kaupassa (esim. kansainväliset järjestöt ja merellä olevat laitokset) (QW)440.0840.02950.1260.0800.0
Nigeria (NG)9
Norja (NO)18.7833.261.92740.3878.450.44827.1785.149.30715.2793.367.84528.6076.065.284
Oman (OM)7630.160224
Pakistan (PK)166
Panama (PA)73
Paraguay (PY)1
Peru (PE)540.011820.01431150.033040.117
Pohjois-Irlanti (XI)220.066780.065340.01.19460.042230.01.833
Pohjois-Makedonia (MK)180.03063091113
Portugali (PT)7.0341.29571.1490.21.4882.1760.42.1391.9880.41.9181.2200.31.695
Puola (PL)13.9522.433.23710.7392.231.03012.5502.431.61213.5552.924.26711.8852.528.144
Qatar (QA)499
Ranska (FR)18.2093.124.78311.9442.526.69514.8622.816.57014.3043.131.1508.5621.821.733
Ranskan Polynesia (PF)1
Romania (RO)2.9190.58.5202.9730.68.0392.5900.517.0012.8770.69.5122.3600.58.826
Ruotsi (SE)152.61826.3121.380166.44234.7124.457123.92223.4118.83777.33416.692.117112.52723.7114.415
Saksa (DE)95.98816.6164.23060.53712.6165.50477.52014.6137.18192.49319.9176.96888.01518.5175.108
Salomonsaaret (SB)10.0
Sambia (ZM)
San Marino (SM)10.0
Saudi-Arabia (SA)3740.07802997
Serbia (XS)340.0123150.032350.0119330.0442820.0366
Sierra Leone (SL)20.010.010.0
Singapore (SG)3480.12041050.02795020.11931740.04921010.0585
Slovakia (SK)1.2390.23.3512.1330.42.9472.3200.42.9089790.22.5691.9780.43.440
Slovenia (SI)1.5040.38591.2850.38976790.14848270.24249630.2406
Surinam (SR)1
Sveitsi (CH)7.0861.2169.1157.9971.7124.57214.4052.7162.2557.6751.6108.6282.0510.4201.751
Syyria (SY)4
Taiwan (TW)6630.19026840.17684580.11.0311.0540.22.0535420.11.042
Tansania (TZ)4
Tanska (DK)4.4890.817.9384.7251.016.0432.7130.519.2102.0630.414.5322.4390.519.723
Thaimaa (TH)3590.1932350.01292620.03744660.18671900.0278
Tunisia (TN)
Turkki (TR)5.4610.93.8361.9820.42.1182.1430.43.8443.1750.76.7723.4520.74.178
Tšekin tasavalta (CZ)5.7461.07.7454.8171.08.6297.1321.310.5045.4171.210.9815.6001.28.224
Ukraina (UA)5480.16085660.15546980.13773710.16867580.2426
Unkari (HU)5320.18575650.11.9637200.11.5486070.12.1484310.11.194
Uruguay (UY)47644363953
Uusi-Seelanti (NZ)450506205599623
Uzbekistan (UZ)920.02480.12200.01020.0980.0
Valko-Venäjä (BY)210.010.010.0
Venäjä (RU)68.51011.842.52912.1472.554.25010.269.61714.933.48694.92120.0
Vietnam (VN)5790.19847470.23875590.11772740.1116990.147
Viro (EE)5.9091.013.3126.0631.313.4355.6801.115.2317.0191.510.5535.9971.312.731
Wallis- ja Futunasaaret (WF)200.0
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)3270.15291.2010.31.0471850.06524240.11.3181630.0123
Yhdysvallat (US)30.6505.333.54714.1062.925.06824.1314.631.45411.5432.528.4177.3931.691.518
Zimbabwe (ZW)6
kaikki maat yhteensä 579.389100.0993.162100.0 479.208100.0928.629100.0 529.818100.0954.019100.0 465.833100.0988.654100.0 475.151100.01.105.052100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (CPA)

Neljännesvuositason tiedot (CPA)

Alkuvuoden 2026 tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot